Praca

Wilczak jako pies ratowniczy

Coraz więcej psów tej rasy szkolone jest na psy ratownicze. Czy to odpowiedni wybór? Czy wilczak może być dobrym ratownikiem? Które z cech są najbardziej przydatne?

Co do ratownictwa to CzW mają wiele plusów. Niewiele ras jest w stanie im dotrzymać kroku jeśli chodzi o wytrzymałość. Rasa była przez te wszystkie lata selekcjonowana z naciskiem na węch i tropienie - Hartl mówił, że wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania i ze szkolonych owczarków niemieckich jedynie 30% uzyskiwało doskonałe wyniki, podczas gdy do pracy węchowej nadawało się nawet 80% populacji CzW.

Wilczaki w straży granicznej

Rasa ta została stworzona przez straż graniczna i jej głównym zadaniem było pilnowanie granicy "socjalizmu". Obecnie wilczaki nie są już używane do pilnowania granic, a to z kilku powodów.

Pierwszy (historyczny) powód to nieprzychylne wilczakom lobby "owczarkarskie" w straży granicznej, które rzucało cały czas kłody pod nogi promotorom wilczaków.
Drugi to problem z dostosowaniem wilczaków do zmieniającej się kadry. Kiedyś żołnierze zmieniali się co 2 lata, a wilczak jak wiadomo bardzo przywiązuje się do właściciela i nie był w stanie wytrzymać takiej karuzeli.

Subskrybuje zawartość