Zdrowie

Kilka słów o dysplazji....

Wcześniej ten temat mi umykał, a ponieważ jest stale aktualny i prędzej czy później zadaje je każdy właściciel szczeniaka, więc pozbierałam co pisałam, mówiłam, zrobiłam + kilka dodatków i uzupełnień i.....oto on... Oczywiście liczę na dyskusje (oraz ewentualne uzupełnienia)...

1) Skąd dysplazja?

Rozwolnienie u szczeniaka...

Rozwolnienia to problem z jakim prędzej czy później spotka się chyba każdy właściciel psa. Szczególnie , gdy jest on jeszcze szczenięciem. Nie każde rozwolnienie jest objawem choroby. Kiedy trzyma się ono "normy", a kiedy należy zacząć się martwic?

Badania HD - syndrom strusia

HD, czyli dysplazja stawów biodrowych to poważna choroba stawów u psów. Jest bardzo często spotykana u wszystkich psów dużych ras. Występuje także u wilczaków (szczególnie u tych cieżkich i masywnych) - bywa, że w niektórych krajach jest nią dotknięta nawet 1/3 populacji. Jedynym sposobem na jej wykrycie zrobienie zdjęcia rentgenowskiego stawów i ocena przez certyfikowanego weterynarza.

Dysplazja stawów biodrowych - lista weterynarzy

Zarząd Główny ZKwP podjął decyzję o ograniczeniu grona lekarzy weterynarii upoważnionych do odczytów wyników RTG w kierunku dysplazji.
 • dr Barbara Blenau
  Centrum Zdrowia MULTI-WET
  ul. Gagarina 5
  00-753 Warszawa

 • dr Waldemar Golec
  Klinika Weterynaryjna
  ul. Bnińska 40
  61-023 Poznań
  tel. (0-61) 877-54-75

 • prof. dr hab. Antoni Kopczewski
  Zakład Higieny Weterynaryjnej
  ul. Kaprów 10

Jak i czym szczepić...

Każdy ma swój własny plan szczepień...postaramy się zgromadzić te najpopularniejsze pomysły zarówno hodowców jak i wetów...Stosując szczepionki Nobivac Puppy ma się do wyboru dwa różne programy.

Program:

 • 6 tyg - Nobivac Puppy DP
 • 8 tyg - Nobivac DH, Nobivac DHP lub Nobivac DHPPi
 • 12 tyg - Nobivac DHP lub Nobivac DHPPi
 • kolo 14 tyg. dodatkowe szczepionki na wściekliznę itp.

Drugi program nie posiada po prostu pierwszego szczepienia w 6 tyg. życia,

Przeczytaj zanim dodasz preparat witaminowy do karmy......

Z używaniem preparatów mineralnych czy witaminowych należy uważać, bo bardzo łatwo jest przedobrzyć. Należy pamiętać, że szczeniak rośnie bardzo szybko (wielokrotnie szybciej niż ludzkie dziecko) i każdy błąd podczas żywienia może mieć bardzo poważne następstwa dla zdrowia malucha. Dlatego też bardzo często zaleca się stosowanie gotowych karm, bo właściciel nie musi się wtedy bawić w żywieniowca. Ale jeśli już chcemy psa kamic sami to trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, bo w sprawach żywienia krąży jeszcze wiele zabobonów.

Oto dość popularne prawdy obiegowe:

Najczęstsze przyczyny śmiertelności szczeniąt

Sporadyczne przyczyny śmiertelności szczeniąt to wady genetyczne. W takich wypadkach szczenięta umierają (są usypiane) w około kilka tygodni po narodzeniu. W porównaniu do innych ras wilczaki są rasą bardzo zdrową i problem poważnych wad genetycznych u nich jakby nie istnieje...

PRA

Narazie w sumie jako ciekawostka, choć na Zachodzie jest to już badanie, które uznaje się jako podstawowe (a np. w Niemczech jako wymagane) dla każdego psa hodowlanego. Chodzi oczywiscie o badanie oczu pod kątem PRA. U nas oficjalne zaświadczenia wystawia 4 wetów:
 • dr Zdzisław Kiełbowicz, Wrocław
  • Akademia Rolnicza we Wrocławiu
   Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Katedra i Klinika Chirurgii
   Plac Grunwaldzki 51, Wrocław
   tel. (071) 320-53-40
  • Lecznica
Subskrybuje zawartość