Magazyn o psich zachowaniach 'DogObserver'

Od niedawna w sprzedaży (jak na razie tylko w EMPiKach i oddzialach Kolportera) jest do nabycia nowe czasopismo opisujące psie zachowania. Nazywa się DogObserver i pierwszy numer jest poświęcony psim zabawom.

A dlaczego o tym tu piszę? Bo tak się składa, że załapałem się na współpracownika (od zdjęć) i podobno w pierwszym numerze można znaleźć już kilka wilczakowych fotek. Niestety nie udało mi się zdobyć jeszcze tego numeru, ale może już wkrótce (brak EMPiKu na dzikim zachodzie )...

A co najważniejsze: nie jest to kolejne czasopismo o wszystkim i o niczym. Najlepiej chyba pierwszy numer opisali sami autorzy:

"Pierwszy numer cyklów tematycznych poświęcony jest zabawie. Jakie funkcje pełni zabawa? Czy istnieją gesty, dzięki którym można z całą pewnością powiedzieć, że coś jest zabawą? Czemu służy zabawa w rozwoju szczeniąt - w oparciu o materiały zawarte w książce R. i L. Coppinger Dogs.

Wilczy behawioryści pozastanawiają się nad zwodniczością ludzkiej obserwacji i klasyfikacji.

A poza tym w części poświęconej innym psowatym: wilk - wspaniały dziki krewniak psa.

A w zwyczajach - co kanadyjscy biolodzy zdołali zaobserwować u wilków.
Bailey spróbuje odpowiedzieć na na pytanie co jest warta praca obserwatorów spoza ścisłego kręgu naukowców i czy świat analityków behawioru powinien usłyszeć o Turid Rugaas. "

Oficjalna strona czasopisma to: http://www.dogobserver.com


2003.12.31

Dostaliśmy pierwszy numer pocztą. Na razie przejrzałem fotki i znalazło się na nich całe stadko wilczaków: Jolly z Molu Es, Merry Bell z Molu Es, Max z Litavské kotliny, Aegis Wolf z Peronówki, Halla Kollárov dvor, Amber Wolf z Peronówki, Borko Kollárov dvor, Ly-ric z Molu Es & Arktik Vlčí sen.

2004.01.30

Jest już drugi numer z drugą częścią etogramu zabawy i pierwsza część zachowań łowczych.
Tym razem oprócz naszych psów (Boltona Eden severu, Jolly z Molu Es i Merry Bell z Molu Es) jest jeszcze Max z Litavské kotliny, Fany Křivoklátský Atos (opublikowano m.in 'flying Fanys'), oczywiście Amber Wolf z Peronówki (na kilku z nich), Halla Kollárov dvor (m.in. próbująca zamordować Aegis Wolfa z Peronówki - jako obrazek na "Grożenie"), Dark Trenčan, Czako Šedý chlup i kolega, Aegis Wolf z Peronówki oraz Artik Vlčí sen.

2004.02.30

Niestety trzeci numer nie wyjdzie - magazyn musiał zawiesić swoją działalność. A szkoda, bo miał się w nim pojawić m.in. artykuł na temat stylumacji neurologicznej szczeniąt ze zdjeciami naszych szczeniaków.