Mała pirania, czyli co zrobić, gdy szczeniak gryzie?

Pierwszym problemem, z jakim się najczęściej spotykamy, gdy szczeniak przybywa do naszego domu jest gryzienie. O ile gryzienie przedmiotów łatwo zastąpić gryzieniem zabawek, to z "atakami" na ręce i nogi jest już większy problem.

Gryzienie wszystkiego (z właścicielami włącznie) jest typowe dla szczeniaków, jest to bowiem okres ząbkowania. Najlepszym sposobem na oduczenie szczeniaka gryzienia właścicieli jest nie karcenie, lecz zachowywanie się jak szczeniak, tzn. w momencie, gdy psiak nas ugryzie, wydajemy wysoki pisk, tak jak to robią szczeniaki, gdy zostaną ugryzione przez innego psa. Po usłyszeniu takiego dźwięku, szczeniak najprawdopodobniej przestanie gryźć na chwilę... lecz po chwili znów zacznie, ale już będzie bardziej delikatny. Metoda ta nie zlikwiduje problemu od razu, ale z czasem wytłumi chęć szczeniaka do gryzienia nas ...

Ważne jest jednak, aby wiedzieć kiedy zaprzestać tej metody... stosuje się ją jedynie do trzeciego, maksymalnie czwartego miesiąca życia szczeniaka, gdyż potem szczeniak może gryźć z całkiem innego powodu. O ile w czasie ząbkowania gryzie, bo wyrastają mu zęby, o tyle po trzecim miesiącu szczeniak gryzie w celu uzyskania wyższej pozycji w stadzie (próbując nas zdominować)... w tym drugim okresie nie powinno się stosować tej metody, gdyż wydawane przez nas "piski" utwierdziły by tylko szczeniaka w tym, że to on jest dominującym osobnikiem w stadzie.

Przemek