ach te uszy

8 Beträge / 0 new
Letzter Beitrag
Bild des Benutzers aneta1
Offline
Beigetreten: 04/23/2007
Beiträge: 64
ach te uszy

ach te uszyPrzeglądałam wszystkie mioty psów margo i zastanawia mnie fakt że wszystkim pieskom stoją uszy. Tylko jeden miot H wygląda jak misiaczki. Robiłam porównanie z inną hodowlą i tamte pieski są zawsze klapciate. Oczywiście po pewnym czasie wszystko jest ok .Czy ktoś wie czym to jest uwarunkowane i dla czego tak się dzieje?
Nie wiem ale jakoś sprawa uszu bardzo mnie intryguje Smile Smile

Bild des Benutzers Rona
Offline
Beigetreten: 12/09/2006
Beiträge: 470
ach te uszy

Wiesz, też się nad tym zastanawiałam po tym jak zobaczyłam Alpestre Magdy... Ona miała zaledwie 4 tyg i malutkie trójkątne STOJĄCE uszy. Równocześnie nasi znajomi odchowywali szczeniaki ONków w bardzo podobnym wieku (starsze o kilka dni od A.) i ich uszka stanęły dopiero gdy małe miały ok 10-11 tyg. Robiłam fotki i porównywałam oba mioty... Onki inaczej się też zachowywały - biegły do człowieka i pakowaly się na kolana, a Alpestre najpierw obserwowała uważnie gościa, na przemian podchodziła ostrożnie i cofała się i dopiero po jakimś czasie nabierała zaufania i dała się pomiziać i wziąć na ręce... Alpestre jest jedynym malutkim wilczakiem którego miałam okazję obserwować (wcześniej widziałam tylko Cheitanka i Camio, ale b.krótko), więc nie chcę się wymądrzać, ale fakt- stojące uszy małej w wieku poniżej 4 tyg. mocno mnie zaintrygowały!

Bild des Benutzers Rona
Offline
Beigetreten: 12/09/2006
Beiträge: 470
ach te uszy

Zapomniałam, że na wystawie w K-wie widziałam jeszcze szczeniaczki Amberka - tez stały im uszy, o ile pamiętam... ale czy to ma znaczenie dla późniejszej urody wilczaków? Nie wiem....

Bild des Benutzers wolfin
Offline
Beigetreten: 09/23/2006
Beiträge: 282
ach te uszy

wilczaki takim sposobem "pokazuja" jaka genetyka u nich jiest.t.z. normalnemu wilczaku, ktory ma dobry genotyp z przewaga wilka/wilcaka uszy stana bardzo wczesnie i to pokazuje ze jiego genetyka prawidlowa wilczakowa. Tak samo z czieckami normalne suki zaczynaja od 13-15 miesecow a te z weksza ilosca ON'ka juz od 8 miesecow.
poprostu rasa jiest wilcza i takie male "podskazowki" pokazuja jaki gen jiest wekszy-wilczy/prawidlowy czy owczarkowaty/wadowy.

poznej mozna te same szczieniako obserwowac-pierwsze beda lekkimi wilczakami a te drugie szarymi onkami Smile

Bild des Benutzers Gaga
Offline
Beigetreten: 11/22/2005
Beiträge: 446
ach te uszy

Generalnie wilczakowe uszy pwoinny byc małe, dokładnie top zreszta okresla wzorzec:
Uszy: Stojące, cienkie, trójkątne, krótkie (tzn. nie dłuższe niż 1/6 wysokości w kłębie); zewnętrzny punkt nasady ucha i zewnętrzny kącik oka leżą na jednej linii. Prostopadła linia z czubka ucha przechodzi wzdłuż całej głowy.

Niestety sporo mamy czw z uszami owczarkowatymi..Sad
U szczeniaczkow ładnie to widać.. jak 2 miesięczny maluch ma kłapciate uszka to małe one raczej nie będą Wolf

Bild des Benutzers Margo
Offline
Beigetreten: 12/14/2010
Beiträge: 3287
ach te uszy

[quote:6a9b1682bf="aneta1"]Czy ktoś wie czym to jest uwarunkowane i dla czego tak się dzieje?

Tzn jest to wlasnie tak jak pisala Rona jedna z glownych cech odrozniajacych male wilczaki od malych owczarkow niemieckich. Krotko i zwiezle opisal to jeden ze slowackich wspoltworcow rasy MVDr. František Rosík:

"Główna różnica między uszami NO i CzW jest widoczna już u szczeniaków. Podczas gdy czechosłowacki wilczak musi mieć stojące uszy już od 4-5 tygodnia życia, uszy są bardzo małe, co jest pozytywnym wpływem wilka, u niemieckiego owczarka uszy stają między 4-6 miesiącem. W porównaniu z uchem CzW są bardzo wielkie i przekraczają 1/6 wysokości psa. Dlatego duże ucho jest negatywnym przejawem wpływu niemieckiego owczarka na czechosłowackiego wilczaka."

[quote:6a9b1682bf="aneta1"]Robiłam porównanie z inną hodowlą i tamte pieski są zawsze klapciate. Oczywiście po pewnym czasie wszystko jest ok .

Tzn tylko pozornie jest OK, bo duzy wplyw ma wlasnie czas KIEDY staja szczeniakom uszka... Uznac mozna, ze jesli u szczeniaka uszy nie stoja do ok 6 tygodnia to w przyszlosci beda one nietypowo dlugie (w najlepszym razie beda na granicy dopuszczalnej dlugosci, ale zwykle jednak u takiego psiaka wyrastaja duze owczarkowate uszy).

Czyli z czasem z jednego i drugiego wilczaka wyrosnie pies ze stajacymi uszami, ale roznica bedzie widoczna juz na pierwszy rzut oka... Cool

Bild des Benutzers aneta1
Offline
Beigetreten: 04/23/2007
Beiträge: 64
ach te uszy

Czyli szczeniaki które mają długo klapnięte uszy mają za dużo genów owczarka. A co z dorosłymi psami które miały takie uszenta pewnie przekazują te geny dalej ?. To z tego wynika że jedna z hodowli którą porównywałam nie jest zbyt dobra?
Czy to jest kwestja gustu bo jedni dążą niemal całkowicie by upodobnić do wilka, a inni do pokazania dwóch gatunków w jednym i oba sposoby są ok jeśli tylko mieszczą sie w kryteriach wzorca rasy, bo przecież te i te są na wystawach
Mam nadzieje że tym razem dobrze to zrozumiałam?????????:stars: :stars: :stars:
Jeżeli ktoś uzna że opisuję jego psy i ma pretensje to przepraszam ale są to moje amatorskie rozmyślenia i nie mam na celu nikogo urazić Wink

Bild des Benutzers Bożena
Offline
Beigetreten: 01/28/2006
Beiträge: 40
ach te uszy

Prawda jak ładnie stoimy? Dotyczy takze uszek Laughing out loud

Anmelden oder Registrieren um Kommentare zu schreiben