Ksiażka 'Sygnały uspokajające' - jak psy unikają konfliktów

Według mnie tytuł jest bzdurny i bezsensowny... Bo to nie książka o pieskach, ale najlepsza książka szkoleniowa jaka istnieje... Zamiat opisów będzie opinia Pat Goodmann z Wolf Parku....

"Dynamika socjalna stada wilków jest często wykorzystywana jako wzór interakcji dwóch psów lub psa i człowieka. Spotkałam ludzi zajmujących się psami (a także wilkami), owładniętych ideą wypracowania sobie wysokiej pozycji w stadzie w każdej sytuacji za pomocą agresywnych metod. Wynikało to z przekonania, że wybór ogranicza się albo do siłowego zdominowania zwierzęcia, albo do podporządkowania mu się. [Tu kłania się Fischer] Takie spojrzenie nastręcza jednak dwa problemy. Po pierwsze, może nastąpić eskalacja agresji [te "odgryzające się" wilczaki]. Po drugie, wybór, jaki mamy, nigdy nie ogranicza się do dwóch tylko możliwości: brutalna dominacja i podporządkowanie się to nie jedyne opcje ani dla wilków, ani dla psów, ani dla ludzi."

Książka pokazuje psią mowę, której znajomość bardzo pomaga w wychowaniu i szkoleniu, bo jak się rozumie psa, to o wiele łatwiej idzie dobrać odpowiednie metody i sposób postępowania. No i nie robi się głupich błędów karając psa za coś, czego nie zawinił. Jeden z przykładów:

"ZASTYGNIĘCIE W BEZRUCHU(..) Kiedy w agresywny sposób próbujemy przywołać psa do siebie, czasem zauważymy, że siedzi on lub leży w miejscu, udając, że wcale nas nie słyszy. I tym razem nie ma to nic wspólnego z dominacją czy nieposłuszeństwem - pies po prostu próbuje osłabić nasz gniew. Przestańmy być agresywni! Bądźmi przyjaźni, oddalmy się, a pies sam do nas przyjdzie."

Karanie za takie zachowanie byłoby bardzo szkodliwe, bo dla psa niezrozumiałe: przecież chciał jak najlepiej....

I takich przykładów jest masa - to właśnie powód dlaczego książkę warto kupić. Tym bardziej, że wilczaki psią mowę mają o wiele bardziej wyraźna i bardziej zwracają na nią uwagę niż wiele innych ras....

'Sygnały uspokajające'
Turid Rugaas
Cena: około 20 ZŁ

Odpowiedzi